Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir
Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir?
 TUS Tıp Fakültesi eğitimi içerisinde ihtisas eğitimi almak isteyen kişilerin girmesi şart olan bir imtihandır. TUS'un açılımı Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinmektedir. Diğer bir isimi ise Tıpta Ihtisas Eğitimine Giriş Imtihanı olmaktadır. Bu her iki açılımda sıklıkla kullanılmaktadır.  Tıp Fakültesini okuyan ve bitirdikten sonra ihtisas yapmak isteyen kişiler TUS imtihanına girmesi gerekir. Ülkemizde TUS imtihanı en zor imtihanlardan birisi olmaktadır. Senede 2 sefer gerçekleşen TUS imtihanı Nisan ve Eylül aylarında yapılmaktadır. TUS imtihanından ihtiyaç duyulan puanı alıp belli bir düzeye erişen talebeler kendi tercihlerine göre Sıhhat Bakanlığına bağlı olan eğitim ve araştırma hastanelerinde veya Adli Tıp Müesseseninde ihtisas eğitimlerini alabilirler. Bu sayede eğitim nihayetinde b kişiler uzman doktor unvanını alırlar.  TUS imtihanında başarılı olmak için öncelikle yabancı dil imtihanından başarılı olunması gerekir. Yabancı dil imtihanları İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden oluşur. B dillerden birisinden 50 puan ve üstü alınması gerekir. Daha sonra Yükseköğretim Heyeti tarafından bu puana eşit kabul edilen ve beynelmilel geçerliliği bulunan bir dokümana sahip olurlar. Tıp Fakültesinden mezun olan talebeler ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil imtihanlarına girmeleri gerekir. Bu imtihanlar YDS, YOKDIL ve TIPDİL imtihanlarıdır. Bu imtihandan başarılı olan kişilerin imtihan puanları sadece 5 yıl geçerli olmaktadır. Bu yüzden TUS sınavına giren talebelerin çok iyi derecede yabancı dile sahip olması gerekir. TUS imtihanında pek çok talebe tus dersleri ve alanlarından mesul olmaktadırlar. Imtihan iki başlık altında toplanmaktadır. Bunlar Temel Bilimler ve Muayenehane Bilimlerdir. Tıpta Uzmanlık Sınavı bu şekilde iki seans halinde yapılır. Her oturumda 120 sual bulunur. Böylelikle TUS sınavına giren kişiler toplamda 240 sualden mesul olurlar. TS imtihanında her bir oturum için 150 dakikalık müddet verilmektedir. Böylelikle sınava giren uzman doktor adayları toplamda 300 dakikalık bir sınava girmiş olurlar. Ayrı olarak TUS sınavından 50 puan ve üzeri alınması gerekir. 
 https://medimaks.com/
Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi